RANTa vidare…

I föregående uppdateringar har vi gått ut med att Rant ska närvara på Korröfestivalen 2015. I och med att två medlemmarna väntar barn till sommaren så måste vi tyvärr meddela att RANTs konsert ställs in på årets festival.

Men sörj icke vi skjuter upp denna bokning till Korröfestivalen 2016!

Vinter…

Korröfestivalen ligger fortfarande lite i idé, det är ju trots allt vinter. Men snart så, snart så kanske vi vaknar. Det ryktas om kurser, Zornmärkesuppspelningar, ungdomsläger, allspel, låtbytarverkstad, Barnens Egen Korröfestival och en massa annat trevligt…

Men i väntan på det, så kan vi tipsa om en liten finfin festival i Olofström (nästan Småland…) – www.midvinterton.se med bla Triakel, the Original Five och Punsch!

Affischer

Vill du hjälpa oss att smycka din hemort eller annat lämpligt ställe med ett par snygga Korröaffischer så lägg ett mail till info@korrofestivalen.se (med din adress och var du tänker affischera) så skickar vi över!

Förköpsbiljetter 2014

 

 

Dina förköpsbiljetter köper du via tickster.se!

endagsbiljett tisdag 60 kr (platsbegränsning, kan ta slut)
endagsbiljett onsdag 100 kr (platsbegränsning, kan ta slut)
endagsbiljett torsdag 100 kr
endagsbiljett fredag 190 kr
endagsbiljett lördag 190 kr
tvådagarsbiljett fre – lör 310 kr
tredagarsbiljett tor – lör 390 kr
ungdomspass 120 kr (Ungdomspasset gäller alla dagar för dig mellan 12 och 19 år.)
Barn under 12 år Gratis i målsmans sällskap, gäller samtliga dagar.
OBS Förköpet stänger Söndag 20 juli kl. 23:59

Spelschema Korrö 2014

Spelschema Korrö Folkmusikfestival 2014

TISDAG
Logen                                 19.00                 The Devil’s Purse
20.30                 Dans till gästande musiker

———————————————————————————–

ONSDAG
Logen                                 19.00                 Jubileumskonsert med bla Anders Norudde, Eva&Sabina, Alban Faust, Sågskära m fl.
ca 21.00           Knytkalas
ca 22.00           Dans till gästande musiker

———————————————————————————–

TORSDAG
Logen                                 19.30                 Anders Norudde & Pär Saxholm
21.30                 I keep ears in buckets
23.00                 Dans till ungdomslägret
23.45                 Dans till gästande musiker

Restaurangscenen           18.30                 West of Eden
20.30                 the Original Five
22.30                 Frigg

Kvarnen                              21.00                 Astrid Selling
22.30                 Ulrika Bodén
00.00                 Fula visstugan med Brita Björs

Oktagonen                        18.00                 Allspelsjam
21.00                 Dans till gästande musiker

———————————————————————————–

FREDAG
Logen                                 14.45                 Ale Carr & Esko Järvelä
16.15                 Trio Mio
17.45                 Jonas Åkerlund & Alban Faust
19.15                 Kings of polka
20.45                 Dag Westling & Maria Misgeld
22.00                 Dans till Gamleby fhsk
23.00                 Dans till SHE
00.00                 Dans till Skurups fhsk

Restaurangscenen           14.00                 Abra Makabra
15.45                 Visor för frågvisa
18.00                 Jubileumskonsert med bla Sågskära, Väsen, HBP, SHE m fl
21.00                 Kolonien
23.00                 Habadekuk

Stora tältet                        15.30                 Väsen
17.20                 SFYE
19.15                 Ulrika Bodén Band
20.30                 Dans till Skatelöv
22.30                 Trotto
23.30                 Dans till HBP

Kvarnen                              14.30                 Silfver
15.45                 Silfver
17.15                 Rutendo Machiridza
18.30                 Charu Harharian
19.45                 Duo Heartel/Wascher
21.15                 Olov Johansson
22.30                 O´torgs Kaisa Abrahamson
00.00                 Viskonsert

Barnens Egen Korröfestival
14.00                 Jenssen & Bugge
15.00                 Jenssen & Bugge
16.30                 SagoSara
17.30                 SagoSara
19.00                 Visor för frågvisa
20.00                 Visor för frågvisa

Oktagonen                        14.00                 Allspelsjam
16.30                 Prova på! – med folkdansringen
18.30                 Prova på! – med folkdansringen

———————————————————————————–

LÖRDAG
Logen                                 15.00                 Irmelin
16.30                 Rotvälta
17.45                 Antti Järvelä & Arto Järvelä
19.15                 Poszukiwacze Zaginionego Rulonu
20.45                 Dans till HÖÖK
22.30                 Dans till Sågskära
00.30                 Balladdans

Restaurangscenen           13.00                 Världens Band
15.00                 Hazelius/Hedin
16.45                 Ungdomslägret
18.15                 Mattias Perez & Kevin Henderson
20.15                 Drakskip
22.30                 Quilty

Stora Tältet                       14.00                 Marin/Marin & Schneider/Eriksson
16.00                 the Goodbye Girls
17.45                 Dansuppvisning Folkdansringen
19.00                 Dans till Stockholms Spelmanslag

Kvarnen                              14.30                 Alban Faust
16.00                 Åkervinda
17.30                 Silfver
19.00                 Silfver
20.45                 Jeanette Eriksson
23.00                 Blå koraler

Barnens Egen Korröfestival
13.00                 Messeria och Havsfrun
14.00                 Messeria och Havsfrun
15.00                 Berättarstund med Monika Eriksson
16.00                 SnickarJanne
17.00                 SnickarJanne
18.00                 Berättarstund med Monika Eriksson
19.00                 Paraden
20.00                 Paraden
21.00                 Berättarstund med Monika Eriksson

Sågen                                 21.30                 Trattgrammofonlounge & Stenkakedisco

Oktagonen                        13.00                 Allspelsjam
16.30                 Prova på! – med folkdansringen
18.30                 Prova på! – med folkdansringen